Pogledajte animirani film ‘Šumarak direkt’ koji je pobjedio u osnovnoškolskoj kategoriji na filmskom natječaju ‘Je li ovo stvarno?’ održanom u sklopu osmih Dana medijske pismenosti, kao i dobitnike posebnih priznanja: film ‘Krug sumnje’ i TV reportažu ‘Šokantno otkriće’
Piše: Ana Kirin
Na filmski natječaj za djecu i mlade “Je li ovo stvarno?”, koji su u sklopu 8. Dana medijske pismenosti organizirali Agencija za elektroničke medije, Ured UNICEF-a za Hrvatsku i Hrvatski filmski savez u suradnji s Pulskim filmskim festivalom prijavljeno je rekordnih 85 filmova, od čega 39 filmova osnovnoškolskih i 46 filma srednjoškolskih autora.
O pobjednicima je odlučivao žiri u kojem su bili Robert Tomljenović iz Agencije za elektroničke medije, Marina Knežević Barišić iz UNICEF-a, Sanja Zanki Pejić iz Hrvatskog filmskog saveza, Uroš Živanović, filmski edukator i suradnik na projektu Dani medijske pismenosti, te Ana Dokler s portala medijskapismenost.hr, a proglašenje pobjednika održano je u sklopu Pulskog filmskog festivala, 11. srpnja.
Na Pulskom filmskom festivalu proglašeni pobjednici filmskog natječaja
U osnovnoškolskoj kategoriji pobijedio je animirani film “Šumarak Direkt“ koji su napravili Nola Škrbec, Simona Sermazi i Mihael Šoštarić iz Foto kino video kluba Zaprešić, pod mentorstvom Jadranka Lopatića.
“Ovaj film temeljen je na mojim vlastitim iskustvima. Moj me mentor, Jadranko, inspirirao da napravim ovo nakon što sam mu ispričala što mi se sve zbilo prošlo ljeto. Trebalo mi je nekoliko mjeseci da to napravim, ali trebalo bi mi puno duže da mi nisu pomogle moje najdraže osobe – Simona i Mihael”, rekla je mlada autorica Nola Škrbec. Nakon proglašenja pobjednika, njezina kolegica i suautorica filma Simona Sermazi rekla je: “Ova mi nagrada puno znači jer pokazuje da smo napravili nešto dobro, a to mi je veliko ohrabrenje i poticaj za daljnji rad. Drago mi je što smo dobili priliku sudjelovati u ovom filmskom natječaju i veselim se takvim prilikama i u budućnosti.”
Uz glavnu nagradu, dodijeljena su i dva posebna priznanja.
Jedno je dobio film “Krug sumnje” Filmsko-medijske skupine u Osnovnoj školi Grohote na Šolti, koju vode nastavnice Damira Milički i Ines Jovanović.
“U današnje vrijeme jednostavno i u nekoliko klikova dolazimo do informacije, no procjena njezine istinitosti pravi je detektivski rad. Tako protagonisti filma ‘Krug sumnje’ na internetu nailaze na stranicu ravnozemljaša čiji postulat osporavaju pretragom Eratostena, matematičara koji je još u 5. st. pr. Kr. izračunao opseg Zemlje i time dokazao da je okrugla. Film ističe poruku kako nas neinformiranost lako pretvara u dezinformatora te važnost stjecanja znanja u procjenjivanju digitalnih sadržaja. Film je izrađen u tehnici stop-animacije, tj. piksilacije. Polaznici skupine ove su školske godine sudjelovali u Eratostenovom projektu koji smo povezali i s medijskom kulturom, nastavnim područjem Hrvatskoga jezika. Projektu su prethodile radionice na temu lažnih vijesti i dezinformacija. Svoja smo znanja tako objedinili filmom te smo na šaljiv, ali edukativan način ukazali na važnost kritičkog promišljanja o sadržajima na internetu“, objasnila je mentorica Damira Milički.
Posebno priznanje dobila je i TV reportaža “Šokantno otkriće” mladih autora iz Družine Reporterske njuške iz Osnovne škole Svete Ane u Osijeku, koju vodi učiteljica Hrvatskog jezika Ivana Šunjić, a uz nju je učenike mentorirala i pedagoginja Ines Nikić.
“Tijekom školske godine 2024./2025. zajedničkim projektom ‘Lažne vijesti nisu fora’, u sklopu izvannastavnih aktivnosti ‘Reporterske njuške’ i ‘Dječji forum’, učenici su sudjelovali na pet radionica gdje su učili o informacijama i dezinformacijama. Osmislili su i svoju lažnu vijest, dovoljno bezazlenu, ali vrijednu poistovjećivanja s njom na razini škole, ali i na razini grada. Uz pomoć stvarnih medija uspjeli su je plasirati u javnost. Ovaj eksperiment uzeo je maha kada se vijest počela širiti organiziranim “tračanjem”, širenjem vanjskih poveznica, ali i rekvizitima u hodniku škole. Vrlo uspješno je iskorišten fenomen ‘prvog aprila’ kako bi što manje naškodili etičkom kodeksu izvještavanja. Svoje učenje zaključili su kroz radionice o reportaži, snimanju te montaži. Vrhunac ovog projekta je kreiranje reportaže za natječaj ‘Je li ovo stvarno?’ koja započinje kao još jedna reportaža školske družine ‘Reporterske njuške’, no nakon ‘šokantne vijesti’ otkriva da se ipak radi o lažnoj vijesti“, rekla je mentorica Ivana Šunjić.
Uskoro predstavljamo i nagrađene filmove u srednjoškolskoj kategoriji!