U srednjoškolskoj kategoriji na filmskom natječaju u sklopu osmih Dana medijske pismenosti pobjedio je film ‘Bura’, a posebna priznanja dobili su filmovi ‘Nerealni prikazi ljepote i života’ i ‘Sintetički sram’. Pogledajte radove mladih autora iz Malog Lošinja, Rijeke i Varaždina!
Piše: Ana Kirin
Pobjednici filmskog natječaja za djecu i mlade “Je li ovo stvarno”, organiziranog u sklopu osmih Dana medijske pismenosti, proglašeni su 11. srpnja 2025. na Pulskom filmskom festivalu.
Na Pulskom filmskom festivalu proglašeni pobjednici filmskog natječaja
Nagrade su dodijeljene u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj kategoriji, a od ukupno 85 prijavljenih filmova, 46 filmova napravili su srednjoškolci. U svakoj kategoriji su, uz glavnu nagradu, po dva filma dobila posebna priznanja.
Pobjednički film “Bura” snimili su Karlo Muskardin i Sanjin Stipić iz Filmske skupine Srednje škole Ambroza Haračića iz Malog Lošinja pod mentorstvom voditeljice skupine, vjeroučiteljice Ružice Dodig.
Kako stoji u sinopsisu, “film ‘Bura’ je autorski kratki potesko-eksperimentalni film o prikovanosti za ekran i iskrivljenoj stvarnosti. Film donosi brze, isprekidane kadrove djevojke koja kao da lebdi između slojeva stvarnosti. Slika se sve više raspada. Njezina perecepcija postaje mračna soba, a jedini izvor svjetlosti je ekran. Djevojka sjedi nepomično, omotana u zavoje koji je čvrsto vežu za ekran. Njezino oslobađanje i povratak stvarnosti događa se na obali mora u plavetnilu, a njezino tijelo postaje dio mora.”
Mladi autor Karlo Muškardin rekao je da ga nagrada na filmskom natječaju u sklopu Dana medijske pismenosti jako veseli te dodao: “Ponosan sam jer pokazuje da se isplati raditi ono što voliš, čak i kad to drugi ne shvaćaju ozbiljno. Kroz kadrove filma uspio sam reći ono što riječima nisam mogao – o sebi, o drugima i o stvarima koje nas mijenjaju i ostavljaju trag.”
Posebno priznanje dobio je film “Nerealni prikazi ljepote i načina života” koji je napravila Katja Fućak, učenica Škole za primijenjenu umjetnost u Rijeci, pod mentostvom Jasmine Štefović.
“Mislim da je problem kakve standarde ljepote mediji promoviraju. Mnogi mladi se pokušavaju promijeniti kako bi bili ono što danas zovemo ‘lijepim’, međutim takvi standardi su jednostavno nedostižni pa mladi postaju nezadovoljni sobom. Htjela sam dječjim igračkama pokazati kako društvene mreže negativno utječu na nas adolescente“, rekla je Katja Fućak.
Posebno priznanje dobio je i film “Sintetički sram” Leona Siročića, Tihane Telebar i Petre Jakopec iz Elektrostrojarske škole Varaždin. Mlade autore mentorirali su nastavnici Tibor Bün i Aleksandra Rodeš.
“Učenica dolazi u školu jednog dana te primjećuje neuobičajene poglede ostalih učenika. Ubrzo sazna da je proširena jedna uvjerljiva laž o njoj koju ne može suzbiti, a koja bi joj mogla uništiti život. Deepfake postaje sve uvjerljiviji iz dana u dan te se rizik lažnog sadržaja na internetu povećava. To nas je motiviralo da napravimo film koji prikazuje taj rizik i kakve posljedice to može imati na pojedinca. Htjeli smo prikazati koliko deepfake može biti opasan za socijalno osjetljive skupine, pogotovo sada, kad ga svatko može napraviti“, objasnili su mladi filmaši iz Elektrostrojarske škole Varaždin.
Filmski natječaj na temu “Je li ovo stvarno?” organizirali su Agencija za elektroničke medije, Ured UNICEF-a za Hrvatsku i Hrvatski filmski savez u suradnji s Pulskim filmskim festivalom, a u žiriju su bili Robert Tomljenović iz Agencije za elektroničke medije, Marina Knežević Barišić iz UNICEF-a, Sanja Zanki Pejić iz Hrvatskog filmskog saveza, Uroš Živanović, filmski edukator i suradnik na projektu Dani medijske pismenosti, te Ana Dokler s portala medijskapismenost.hr.
Pogledajte i filmove nagrađene u osnovnoškolskoj kategoriji!