Ekipa Odsjeka za novinarstvo s Fakulteta političkih znanosti pripremila je ovaj video prilog s “trikovima” za vođenje intervjua – kakva pitanja postavljati i kakva izbjegavati te na što paziti u neverbalnoj komunikaciji sa sugovornikom
Izvor: Televizija Student
“U novinarstvu se sve vrti oko postavljanja pitanja, a intervju je jedan od naših najboljih alata. Zato trebamo znati kako ga voditi. Postoje dva glavna tipa intervjua: planirani i informativni. Drugi radimo kada se priča iznenada pojavi pa nemamo dovoljno vremena za planiranje pitanja, nego ih moramo smišljati u hodu i razgovarati s očevidcima, kako bismo prikupili dovoljno informacija”, objašnjavaju u video prilogu studenti novinarstva s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu te otkrivaju nekoliko ključnih “trikova” kako napraviti dobar planirani intervju:
- Pristojnost je ključ, kao i u stvarnom životu. Nikad nemojte kasniti. Svi zaslužuju poštovanje, bilo da je riječ o političarima, poznatim osobama ili slučajnim prolaznicima.
- Neka pitanja budu kratka i koncizna. Postavljajte jednostavna i izravna pitanja. Ako je pitanje predugačko, sugovornik bi mogao zaboraviti što ste pitali.
- Izbjegavajte zatvorena pitanja, na koja se može odgovoriti samo jednom rječju: da ili ne. Umjesto toga, postavljate otvorena pitanja, koja počinju riječima poput kako, što ili zašto.
- Nemojte sugovorniku sugerirati odgovor. Imajte na umu da novinar treba ostati objektivan i neutralan. Uz to, ako postavite pitanje bez nuđenja mogućeg odgovora, možete dobiti vjerodostojniju informaciju.
- Ne bojte se ponoviti pitanje ili ga postaviti na malo drugačiji način, ako je prvi put osoba dala nepotpun odgovor ili ga je pokušala izbjeći.
- Tijekom intervjua ne prekidajte sugovornika, dopustite mu da govori, osim ako je izgubio smjer ili ne odgovara na vaše pitanje.
- Neverbalna komunikacija ključna je u svim intervjuima. Kimajte glavom kako bi ohrabrili sugovornika, nasmiješite se kad je prikladno i pokažite zbunjenost kada trebate dodatno objašnjenje.
- Ne čitajte pitanja. Nastojte ih zapamtiti, jer održavanjem kontakta očima osiguravate bolju emocionalnu povezanost sa sugovornikom i pokazujete mu da pažljivo slušate njegove odgovore.
- Ponekad napravite kratku pauzu prije sljedećeg pitanja, neka sugovornici osjete neugodnu tišinu.
Ove savjete, koji mogu biti korisni i djeci i mladima u školskim novinarskim grupama, pripremila je ekipa Odsjeka za novinarstvo Fakulteta političkih znanosti za besplatni internetski tečaj mobilnog novinarstva, koji se provodi u okviru međunarodnog Erasmus+ projekta Youth News Exchange (Y-NEX). Za sudjelovanje u tečaju još uvijek se možete prijaviti na sljedećem linku: https://eliademy.com/catalog/mobile-journalism.html